Jak využít moderní technologie pro zajímavější prezentaci muzejních sbírek a přilákat nové návštěvníky? V rámci projektu Černá Kostka jsme hledali odpovědi na workshopu zaměřeném na digitalizaci kulturního dědictví Moravskoslezského kraje.
Na setkání dorazili kurátoři krajských muzeí, kteří získali nové impulsy, načerpali inspiraci a společně diskutovali o možnostech inovace ve svých institucích.
Účastníci měli možnost vyzkoušet si praktické nástroje pro tvorbu 3D modelů exponátů pomocí fotogrametrie. Během prezentace zazněly tipy, jak využít tyto digitální technologie přímo ve stálých či putovních expozicích a jak tak zatraktivnit exponáty pro veřejnost.
Velmi kladný ohlas získala část workshopu věnující se zapojení herních prvků (tzv. gamifikace). Byly představeny úspěšné příklady z praxe, jak udělat obsah sbírek poutavějším a přitáhnout pozornost mladých generací návštěvníků.
Mohou technologie rozšířené reality (AR), virtuální reality (VR) nebo umělé inteligence (AI) pomoci v moderní prezentaci historických sbírek? Diskuze ukázala, že ano – například využití AR a VR dokáže přenést návštěvníky do minulosti nebo umožnit detailní průzkum exponátů. AI technologie pak nabízejí možnost oživit staré fotografie a přiblížit historii jedinečným způsobem.
Otevřená diskuze ukázala, že technologie mají své místo i v péči o minulost – pokud jim dobře rozumíme a víme, jak je smysluplně zapojit. Věříme, že další vzdělávání a sdílení zkušeností je cestou ke kvalitní digitální prezentaci kulturních sbírek i k pozitivnímu vztahu s návštěvníky muzeí a těšíme se na společnou práci i do budoucna.
Děkujeme všem zúčastněným za aktivní zapojení, inspiraci a skvělou atmosféru.
Projekt Černá kostka je spolufinancován Evropskou unií a z rozpočtu statutárního města Ostravy.
Černá kostka je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.